Otizmin Nedenleri

Aslında yapılan birçok testler ve araştırmalar otizm tam olarak neden olduğunu ortaya koyamıyor.  Çoğu zaman genetik olarak kabul edilen bu durum zaman zaman anne karnında bebeğin zararlı ilaçlara maruz kalmasından dolayı da olabildiğini gösteren analizler yapılabiliyor. Otizm anne ve babanın bilerek belirleyeceği bir durum olmamakla beraber aslında bu durum bir hastalık olarak da kabullenilmez.

Otizm bir bebeğin hayatı boyunca yaşayacağı bir hayat tarzıdır. Ele avuca gelemeyecek ve çoğu zaman sabrın sınırlarını zorlayıcı hareketlerin yanı sıra, her evlat olduğu gibi aşırı sevgi ve bağlılıkla bağlanılacaktır. Her anne ve baba için çok zor bir çocuk olsa da, katlanılacak ve sevgi ile en iyi yerlere getirebilecek bir rahatsızlıktır.

Otizmli kişilerin beyinlerinde bazı noktaların gerektiği gibi çalışmaması ve bu durumunda birçok davranış ve konuşma rahatsızlıklarını meydana getirdiğiniz söylemek mümkün. Genetik olarak da işleyen bu rahatsızlık, daha önce ailede bu tarz olası bir durum karşısında çok daha fazla görülmektedir.

En son uzmanların kabul ettikleri bilgiler arasında ise yarı genetik, yarısı ise yine de tam olarak bilinmeyen faktörlerden dolayı oluşudur. Bu sebeple sizlerde böyle bir durum yaşıyor iseniz, ne kendinizi ne de eşinizi sorumlu tutmayınız. Hamileliğinizde ya da doğumdan sonra bebeğiniz ile iyi iletişim kuramamanız asla bu rahatsızlığın nedenleri değildir. Kendinizi yıpratmadan ve sorumlu tutmada ona faydalı olmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki, hayatının her döneminde ihtiyaç duyduğu tek kişi sizsiniz. Kısaca kendinizi sorgulamada, kaderinize isyan etmeden Allah’ın sizlere vermiş olduğu bu özel çocuğu en iyi şekilde büyütmek ve bakmak birinci göreviniz olacaktır.  Herhangi bir neden arayıp kendinizi üzmeyi bırakıp, nasıl daha iyi oluruz diye peşine düşmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>