Otizm Nedir

Otizm kendini 3 yaşına kadar gösteren ve çocuğunuzun diğer yaşıtları kadar aynı olmayıp farklı huylar ve aynı hareketlerin sürekli tekrarlanması ile kendin belli eden bir zihinsel rahatsızlıktır. Genel olarak her otistik doğan çocuğun zekâ düzeyleri aynı değildir. Çok iyi durumda ve birçok yaşıtları gibi daha normal bir hayat yaşayan otizm hastaları var iken, çok daha kötü ve çok daha geride olan kişileri de bulmak mümkün olabilir.

Anne karnında yapılan 2li, 3lü, ve dörtlü testler down sendromu yanı otizm rahatlığının olup olmadığını teşhis etmeye yarar. Her ne kadar bu testler tam tanı koyamasa da yine anne karnından sıvı alınarak yapılan riskli bir işle olarak görülen Amniyosentez ise tam şüpheleri açığa çıkarır. Günümüzde birçok kadın otizmli bir bebek taşıdığını öğrendikten sonra kürtaj yolunu seçmeye giderken, çoğu kadında kayıtsız ve şartsız bebeklerini doğurmak istemektedirler. Hatta birçok kadın bu testleri yaptırmak dahi istemiyor ve olası her duruma hazır olmak istiyorlar.

Otizm rahatsızlığını yaşayan çocuklar genellikle de birbirine benzeyen yüzlerden oluşur. Daha çok erkek çocuklarında görülen bu rahatsızlık anne babaya ve çevresine bir ömür zor anlar yaşatacağı gibi, her evlat gibi aynı kokuyu ve aynı sevgiyi de yaşatacaktır. Genellikle kendilerini özel ve seçilmiş anne olarak tanımlayan bu anneler aslında ne kadar zor bir görevi yerine getirmeye çalıştıklarının da sinyalini vermeye çalışıyorlar.

Birçok bebek ilk doğduğu günden itibaren down sendromu olduğunu belli ederken, çoğu çocukta bir süre sonra yapmış olduğu davranışlardan dolayı ortaya bu durumun olduğunu çıkartır.

Otizm durumunda olan bir çocuğun ilk ve en önemli rahatsızlık göstergesi ise gözleri ile temas yapmaktan kaçınmak ve iletişim kuramamasını açık olarak göstermesidir. Daha sonra ise aşırı huysuzluk ya da sakinlik gibi kıstaslar araştırılmasına neden olan teşhislerdir. Sizlerde bebeklerinizde ya da çocuklarınızda yaşıtlarından daha farklı durumlar seziyor iseniz mutlaka bir uzmana göstermelisiniz. Unutmayın ki, ertelediğiniz her gün, olası bir otizm rahatsızlığının daha geç tedavi edilmesine neden olur.

Otizmin neden olduğu ise tam olarak halen bilinmemektedir. Yapılan öngörüler tarih öncesi bile bu durumun odluğunu gösteriyor ve çok geç keşfedilmiş olduğunu gösteriyor. Durum ne olursa olsun eper böyle bir durum yaşıyor iseniz, sevginiz eksiltmeden özel eğitim almasına yardımcı olmalısınız. Yapılacak her özel çaba onu biraz daha eğitecek ve belki de birçok işini kendisinin görmesine yardımcı olacak düzeye getirecektir. Çocuklarınız için sevginizi asla esirgemeyin ve her zaman onların yanında olarak asla sabrınızı esirgemeyin. Unutmayın ki sevginiz onu sakinleştirecek ve kendine zarar vermesini engelleyecektir. Otizm engelli bir çocuğunuz var ise hayatınızı tamamen ona adamalı ve yeniden şekillendirmelisiniz. Bir süre sonra aslında ne kadar mutlu olduğunuzu ve her şeyin ne kadar güzel bir şekilde rayına girdiğini göreceksiniz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>