Bebeklerde Otizm Nasıl Anlaşılır

Eğer hamileliğinizde otizm belirtileri taşımıyor iseniz, bebeğiniz doğduğunda panik yapmanıza gerek yok. Ama tabi ki bebeklik döneminde sizlere verilen ipuçlarından yola çıkabilir ve bebeğinizim otizm olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizi sık sık gözlem altında tutabilirsiniz. Sizi inceleyip incelemediğini ve sizinle göz teması kurup kurmadığına bakabilirsiniz. En doğru kararlar ise bebeklerin genel aylık gelişimlerini okumanız ve çocuğunuzda olup olmadığını kontrol etmenizdir. Örneğin yaşıtları gibi başını tutmaya başladığında ya da gülücükler atıp atmadığında, gözlerini gözlerinize dikip dikmediğinden iyice emin olmak için araştırma yapıp gözlem yapmaya dikkat ediniz. Bu gibi kıstaslar size birçok ip ucu verecek ve sizi belki de doktora gitmek için en öneli kıstaslar olacaktır. Korkuya ve paniğe kapılmadan hem kendiniz, hem de bir yakınınız gözlemlemesini yapmanızı istemeniz daha doğru bir teşhis olabilir. Henüz çok küçük olan bebeğiniz için yaptığı her hareketi de olumsuz algılamayın ve aklınızı kurcalayan bir durumda mutlaka doktorunuza danışınız.

 

 

Eğer bebeğiniz bu kıstasları yapmıyor ise ve çok aşırı huysuz ya da çok aşırı sessiz ise mutlaka bir doktora başvurmalı ve gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekiyor. Sizlerde her durumda paniğe kapılmadan öncelikle teşhisleri yaptırınız. Birçok aile bu belirtileri gördüğü halde bir uzmana başvurmuyor ve çocuklarına bu rahatsızlığı konduramıyorlar. Oysa bu sizi istekleriniz ve duygularınız için değil, doğuştan olduğu için yaşanmaktadır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>